Az EPS (expandált polisztirol) polisztirol gyöngyökből gyártott,általában fehér színű táblákban kapható hőszigetelő lemez. Hungarocell,nikecell néven ismert. Külső - homlokzati - falak, lapostetők, magastetők,aljzatok hőszigetelésére alkalazzuk.
Az EPS hőszigetelő táblákflexibilis polisztirol ragasztóval kerülnek elhelyezésre a homlokzaton.Száradást követően a homlokzati hőszigetelő táblák dübellel rögzítendők aszélszívás és a matrica effektus elleni védelem miatt. Az EPS táblák vágásacekásszal és hőkéssel gyors és egyszerű. A homlokzatra ragasztott és dübelezetthőszigetelő táblák könnyen össze csiszolhatók. A repedésmentes homlokzatról aragasztóba ágyazott dryvit háló gondoskodik. A csiszolt, alapozott felületrefelhordott dörzsölt vagy kapart színvakolattal tetszőleges színben, jóltisztítható, tartós homlokzat valósul meg.
Az EPS homlokzatihőszigetelés legfőbb előnye, hogy kiváló hőszigetelést ad kedvező áron, a télifűtés és a nyári klimatizálás költségét is csökkentheti beépítésével. Az EPShomlokzati hőszigetelő rendszert utólagos energetikai korszerűsítéshez és újépítéshez is ajánljuk. A hőszigetelés hatására kisebb lesz a tartószerkezethőingadozása, ezzel időtállóbb lesz az épület. Családi házak, társas- éspanelházak, ipari létesítmények szigetelésére is kiváló választás. Régóta jólismert és bevált, hagyományos hőszigetelő rendszer. Olyan helyen alkalmazható,ahol a hőszigetelő táblát nem éri közvetlen víz, mivel a polisztirol gyöngyök agyártás során nem tapadnak össze hézagmentesen, így az anyagba a víz bejuthat.
A grafitos EPS a hagyományos EPS tulajdonságaival bír, de a grafitosadalékanyaggal dúsított hőszigetelő lemezek 23%-al jobb szigetelésselrendelkeznek a hagyományos EPS szigeteléssel szemben, így vékonyabbhőszigetelés is elég a kívánt mértékű megtakarítás eléréséhez, vagy jobb hőszigeteléstérhet el ugyanazzal a vastagsággal. Ára magasabb, mint az EPS-nek.
Az XPS alapanyaga az EPS alapanyagával megegyezik, de az extrudáltpolisztirol (XPS) zárt, nem szabályos cellákból áll. A zárt cellák miatt avízfelvétele rendkívül alacsony. Ez teszi alkalmassá vizes környezetben történőfelhasználásra: pincefalon, lábazaton, zöldtetőn. A lemezek felületebenyomódásra kevésbé érzékeny, mint az EPS. Fagyálló, korhadásmentes anyag,ellenáll a természetben előforduló normál savaknak, lúgoknak és sóoldatoknak.Mivel az XPS táblák fő műszaki jellemzői lényegesen jobbak mint az EPS tábláké,ezért az áruk is magasabb.
A kőzetgyapot hőszigetelésszámos műszaki paramétere magasabb színvonalú a hagyományos EPS hőszigeteléshezképest, viszont nagyobb a súlya, nagyobb a ragasztó igénye, nehezebb vágni, nemlehet összecsiszolni, így anyag és munkadíj tekintetében is drágábbrendszer.
A hagyományos EPShőszigeteléshez képest jobb hő- és hangszigetelés jellemzi, páraáteresztőképessége kimagasló, továbbá anyaga nem éghető, mely tulajdonságainakköszönhetően számos esetben a kőzetgyapot homlokzati hőszigetelő rendszeralkalmazása javasolt, vagy kizárólagosan lehetséges.
Páraáteresztő képességemiatt a lakásban keletkezett párát átengedi a kőzetgyapottal szigeteltfalszerkezet. Ideális választás a nagyobb páratartalmú, pl. vályogból épültházak utólagos szigetelésére. Nem nedvesedik és nem penészedik a fal, ezért akőzetgyapot szigetelést érdemes választani a hungarocellel szemben, hacsaládjában légúti allergiától szenvedő él. Jobb hangszigetelő képessége miatta forgalmas utak mentén is megfelelő hangszigetelést biztosít. Nem éghetőanyaga miatt a kőzetgyapot hőszigetelő rendszerek magas épületeknél iskorlátlanul beépíthetők, illetve kizárolagosan alkalmazható tűzszakaszhatároknál.
Nem igényel különlegeshulladékkezelési eljárást. Homlokzatok, aljzatok, padlások, tetők, födémekhőszigetelésére alkalmazzuk.
A nanokerámia egyultravékony nanotechnológiával előállított hőszigetelő bevonat. A nanokerámiabevonat mikroszkopikus méretű (0,03-0,08 mm-es), belül üreges, kerámiagömböcskéket tartalmaz. Anyagában színezhető, víz és hangszigetelőtulajdonságokkal is rendelkezik. Összetétele miatt kemény, ugyanakkor rugalmasfelületet képez. A nanokerámia hőszigetelő anyag folyékony halmazállapotú,ezért a nehezen elérhető helyekre is könnyen felvihető. Az épületen meglévő jóállapotú díszelemek megmaradhatnak, ezáltal jelentős költségmegtakarítás érhetőel, valamint műemléki épületek esetében is ideális.
Az ásványi alapanyagokkemencében magas hőmérsékleten megolvadnak, majd az üvegolvadékból szálakatképeznek. Az elemi szálakra felvitt kötőanyag és ásványi olaj biztosítja a filcrugalmasságát, és víztaszító tulajdonságát. Az üveggyapot paplan komprimálva,tekercsben kerül csomagolásra a gyártósoron.
Felhasználható nemterhelhető szigetelésként épületek hő-, hang- és tűzvédelmi szigetelésére,jellemzően magastetők és padlásfödémek hőszigetelésére használjuk.
Az üveggyapot filcneknagyon jó a hőszigetelési teljesítménye, nem éghető, kiváló akusztikaitulajdonságokkal rendelkezik, egyszerűen beépíthető tetőszerkezetbe, alacsonypáradiffúziós ellenállás és rugalmas kitöltés jellemzi. Környezetbarát éshigiénikus, hidrofób – teljes keresztmetszetben víztaszító tulajdonságú, hosszúélettartamú, egészségre nem ártalmas, rothadásálló, ellenáll az élősködőknek,kémiailag semleges, nem tartalmaz korrozív anyagokat, könnyen megmunkálható.
A cellulóz szigetelőanyagegy papírból előállított természetes szigetelés, mely modern és környezetbaráteljárással készül.
Gyártása során azújrahasznosított papírhoz foszfátot és bórt kevernek, amelytől ellenállóváválik a tűz, a penész, és a rágcsálókkal szemben. Sokrétű felhasználhatóságát abefújásos technológia teszi lehetővé, ezáltal padlásterekbe, tetőterekbe,közbenső födémekbe, könnyűszerkezetes épületek falazatába is gyorsan és bontásmentesen tudjuk elhelyezni. Résmentesen befújható egységes, hőhídmentesszigetelőréteget képez, ezáltal sokkal hatékonyabb, mint a táblás szigetelések.A cellulózszigetelés képes nedvességet felvenni és leadni, így igen erősenfokozza a lakásban a komfortérzetet. Hangszigetelő képessége is kiemelkedő.Fokozottan tűzálló, gátolja a tűz terjedését.
A purhab szigetelést egymobil magasnyomású berendezéssel a helyszínen visszük fel a szigetelendőterületre. Megfelelő technológiával könnyen és gyorsan bedolgozható. Szóráskoregy habréteg keletkezik, mely a területet hézagmentesen tölti ki, és egy hálós réteget képez, mely percek alatt kikeményedik.Régi és új épületeknél is használható szigetelés, összefüggő és hőhídmentesfelületet alkot. Könnyen tapad, sokféle felületre, súlya elhanyagolható.10%-ban rugalmas, így jól bírja a dilatációt. Rozsdás felületek továbbterjedésétmegszünteti. A tüzet nem táplálja, B2 besorolású.
A purhab szigetelés kétfajtáját különböztetjük meg: a zárt és a nyitott cellás purhabot. A nyitott celláspurhab szigetelés nemigényel párazárást, mivel páraáteresztő tulajdonságú. A pára nem károsítja apurhab szerkezetét. A zárt cellás purhab szilárdabb, lépésálló, terhelhető,alak és mérettartó, valamint tisztítható.
Hátránya, hogy csakfeltételesen újrahasznosítható.
A régi, rosszul vagynehezen záródó nyílászárókat modern fa ablakokra cserélve jelentősencsökkenthetjük az épület energiafelhasználását. A természetes megjelenésük mellett tartósságuk és műszakiparamétereik is előnyösek. A természetes anyagok felhasználása és látványa jobbközérzetet biztosít. A régebbi fa ablakokra jellemző vetemedés általában arossz minőségű vagy nem megfelelő módon szárított faanyagra vezethető vissza.Az új gyártási technikának köszönhetően ez a deformálódás már kevésbé jellemzőa fa ablakra. A gyártáshoz rétegragasztással előállított faanyagot használunk,mely a rétegezésnek köszönhetően stabilabb szerkezetű.
A műanyagnyílászárók egyik legfontosabb előnye az, hogy rendkívül energia-hatékonyak,épp ezért választják ezeket manapság oly sokan. A tokoknak sokkal jobb aszigetelése, mint például az alumíniumból vagy fából készült ablakoknak. Aműanyag nyílászárókkal csökkenthetjük a fűtési költségünket, emellett szintesemmilyen karbantartást nem igényelnek, egyszerűen tisztíthatóak. Az UVsugárzásnak és a különböző időjárási körülménynek is könnyen ellenállnak.Nyílászáró választásnál komoly figyelmet kell szentelni az üveg szigeteléséreés a légkamrák számára is, hiszen minél több kamrával rendelkezik a műanyagablak, annál jobb a szigetelése. Egyre szélesebb a szín- és mintaválaszték,tehát van lehetőség arra is, hogy a hagyományos fehér helyett az otthonunkhozjobban illő műanyag ablakot szerezzünk be. Gyártásakor öntőformákba töltik azalapanyagot, így szinte minden esetben tökéletes darabok készülnek. A műanyagnyílászárók ára alacsonyabb, mint a hasonló felszereltséggel rendelkező fanyílászáróké.
A modern építészetben egyrenépszerűbbek a nagy üvegfelületek, emelő-toló ajtó-, vagy ablakszerkezetek. Anagy méretű üveg ugyanakkor speciális tokot igényel, mely stabil, könnyű,minimális a hőtágulása és az időjárás viszontagságainak is hosszútávon ellenáll.Erre a legmegfelelőbb anyagnak az alumínium bizonyult. Az alumínium nyílászárókegyik legnagyobb előnye, hogy élettartamuk többszöröse a fa, vagy műanyaggyártmányoknak. Az alumínium végtelenszer újrahasznosítható alapanyag, ígykörnyezetvédelem szempontjából nincs is jobb alternatíva. Az alumíniumbólkészült ablakok nem deformálódnak, nem korrodálódnak, rendkívüli módonellenállnak az időjárás viszontagságainak, így sem a fagy, sem a hőség nem okozkárt bennük. Ennek következtében különösebb karbantartásra sincs szükség. Azalumínium előnyeit kihasználva ezen nyílászárók kifejezetten stabilak, éskiváló mechanikai jellemzőkkel bírnak. Akárcsak a műanyag termékek, alumíniumtársaik is a különleges igényeknek megfelelően egyedi színben és méretben is elérhetők.